Mając na uwadze Państwa cenny czas,
przygotowaliśmy najważniejsze informacje,
które – mamy nadzieję – zachęcą
do odwiedzenia naszego miejsca.
Mając na uwadze Państwa cenny czas,
przygotowaliśmy najważniejsze informacje,
które – mamy nadzieję – zachęcą
do odwiedzenia naszego miejsca.
Zabytkowe wnętrza dworu, jak również otaczający park ze stylowym namiotem, to wyjątkowa sceneria dla rozmaitych wydarzeń. Zróżnicowana wielkość pomieszczeń umożliwia organizację zarówno większych, jak i mniejszych spotkań biznesowych czy wydarzeń okolicznościowych.
Nasz obiekt, o powierzchni 500 m², posiada pełne zaplecze gastronomiczne oraz bazę noclegową. Klasycystyczne wnętrza dworu są idealnym miejscem do organizacji wydarzeń o różnorodnym charakterze, jak również celebracji ważnych chwil. Dodatkowo otaczający go zabytkowy park zagwarantuje wyjątkową oprawę każdej uroczystości.
Z wielkim zaangażowaniem oraz dbałością o detale jesteśmy w stanie przygotować dla Państwa różnego rodzaju przyjęcia okolicznościowe – zarówno we dworze, namiocie, ale także w plenerze. Kameralny dwór, jak również obszerny teren zielony pozwalają na organizację małych i dużych wydarzeń. 2 minuty spacerem od dworu znajduje się Kościół Św. Wojciecha i MB Bolesnej w Modlnicy.
Dodatkowo bezpośrednio przy dworze umiejscowiony jest stylowy namiot o powierzchni 200m² mieszczący do 200 osób – w zależności od konfiguracji, układu i rodzaju stołów.
HISTORIA
Najstarsze dane archiwalne o wsi Modlnica pochodzą z wydanego w 1254 roku przywileju Bolesława Wstydliwego, w którym Modlniczka wspomniana jest jako własność Klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu. Sama Modlnica była już w tym czasie własnością prywatną. W XIV i XV wieku należała do rodu Czachrów oraz, według relacji Jana Długosza, do rodu Prusów. Na początku wieku XVI właścicielem Modlnicy został bogaty krakowski ród Salomonów, do których w 1582 r. nabył ją ks. Stanisław Fogelweder, sekretarz króla Stefana Batorego, wybitny humanista, poseł na dworze hiszpańskim. O późniejszych dziedzicach Modlnicy wiadomości są raczej skąpe. Wiadomo jedynie, że w XVII wieku należała do Kucharskich, których nagrobki znajdują się w położonym blisko dworu kościele, a w pierwszej połowie XVIII wieku do rodziny Łapanowskich. Około połowy XVIII wieku Modlnica przeszła w ręce Michała Łętowskiego, od którego w 1782 (lub 1784) roku nabył ją Józef Konopka. W rękach tej rodziny pozostawała do 1945 roku.
Dogodne usytuowane Modlnicy na granicy dwóch zaborów sprzyjało jej rozwojowi w XIX wieku. Mogą o tym świadczyć chociażby aż trzy znajdujące się tam wówczas zajazdy, a we wsi zatrzymywali się liczni podróżni. Dom rodzinny Konopków stał się miejscem spotkań wielu znakomitych osobistości ówczesnego świata artystycznego i naukowego. Przebywali tam między innymi Artur Grottger, Walery Eliasz-Radzikowski, Antoni Kozakiewicz, a zwłaszcza twórca polskiej etnografii Oskar Kolberg, który w Modlnicy mieszkał w latach 1871-84. W okresie międzywojennym przebywał tam malarz Stanisław Kamocki, dla którego dwór w Modlnicy stał się tematem licznych szkiców i obrazów.
Najstarsze znane wzmianki o modlnickim dworze pochodzą z inwentarza spisanego w 1582 roku, wówczas gdy należał do Mikołaja Salomona. Była to duża piętrowa budowla, wykonana z drewna na murowanym fundamencie, która obok mieszkalnych spełniała również funkcje obronne.
Losy tego dworu nie są znane. Następne informacje pochodzą dopiero z roku 1752 i dotyczą budowli znacznie mniejszej, co do której można przypuszczać, że została wzniesiona na fundamentach poprzedniej.
Dwór istniejący obecnie został wybudowany, na miejscu poprzedniego, przez Józefa Konopkę w latach 1784-1787 (architekt Karol Kriszkier). Przebudowa w latach dwudziestych XIX wieku nadała budynkowi typowy klasycystyczny wygląd z 4-kolumnowym portykiem (gankiem) i tradycyjnym wysokim dachem mansardowym.
Środkowa część fasady północnej (od strony ogrodu) ozdobiona została 6-kolumnowym portykiem wgłębnym, dość charakterystycznym w elewacjach polskich dworów szlacheckich pierwszej połowy XIX wieku, nawiązującym zarówno do warszawskich Łazienek jak i do tradycji budownictwa podcieniowego. Interesującym elementem jest również przylegający do dworu od strony wschodniej arkadowy dziedzińczyk oraz czworoboczna wieżyczka.
Od strony północnej i wschodniej dwór otoczony jest rozległym parkiem, opadającym ku zachodowi czterema tarasami, którego założenie sięga jeszcze wieku XVI. Później, zwłaszcza w XVIII i XIX wieku ogród był parokrotnie rekomponowany. Dziś jego główna wartością jest zachowany częściowo stary drzewostan. Nie zachowały się, znajdujące się w bliskim sąsiedztwie dworu od strony wschodniej, zabudowania gospodarcze, z których najciekawsze był pochodzący z 1794 roku drewniany spichlerz. Zachował się, całkowicie przebudowany w latach sześćdziesiątych, murowany lamus, mieszczący dziś pokoje gościnne.
W okresie powojennym dwór uległ zniszczeniu i dewastacji. Przekazany 1959 roku – upamiętnia to tablica wmurowana w fasadę – Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, został w latach 1960-64, z okazji jubileuszu 600-lecia Uczelni, starannie odnowiony z zachowaniem wszystkich cech minionej epoki. Uniwersytet kosztem znacznych nakładów finansowych zadbał również o modernizację instalacji technicznych, wprowadzając w 1985 roku ekologiczne ogrzewanie gazowe oraz budując nowe doprowadzenie wody.
Dawne wyposażenie dworu nie zachowało się. W 1947 roku istniały jeszcze sufity z fasetami, klasycystyczne posadzki w kilku pomieszczeniach oraz klasycystyczne elementy stolarki okiennej i drzwiowej. Obecnie jedyną pozostałością dawnego wyposażenia są trzy kominki.
Ekspozycja i obecny wystrój dworu prezentują typowe urządzenie dworu szlacheckiego z XVIII i XIX wieku. Całość uzupełniona jest kolekcją malarstwa w duchu sarmatyzmu (XVII-XVIII w.) i pracami Jerzego Fedkowicza (1891-1939). Na uwagę zasługuje między innymi salonik myśliwski ze zbiorem łowieckich trofeów i kolekcją pochodzących z XVIII wieku grafik o tematyce myśliwskiej, ofiarowanymi Muzeum UJ przez Adama Konopkę, ostatniego właściciela majątku.
Od lat sześćdziesiątych dwór w Modlnicy funkcjonuje najpierw jako Dom Pracy Twórczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, potem jako filia Muzeum UJ. Od 1995 roku dwór spełniał rolę Ośrodka Konferencyjno-Recepcyjnego Rektora UJ, działającego w ramach Centrum Badań i Imprez Naukowych, a aktualnie jest miejscem wydarzeń komercyjnych, konferencji oraz różnego rodzaju wydarzeń edukacyjno-kulturalnych z zachowaniem zabytkowego charakteru wnętrz i ekspozycji.
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie :: 2024